ZARZĄDZENIE Nr 35/21
Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203
z dnia 14 grudnia 2021 r.
w sprawie wprowadzenia procedury świadczenia usług przez pływalnię
Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku
w związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2
Na podstawie pkt 9 Załącznika do uchwały Nr XI/99/07 Rady Miejskiej Białegostoku z dnia 20 kwietnia 2007r. w sprawie zasad i trybu korzystania z pływalni, znajdującej się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, ul. Baranowicka 203, dla osób nie będących mieszkańcami Domu oraz upoważnienia Prezydenta Miasta Białegostoku do ustalania opłat za korzystanie z pływalni Domu (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2007r. Nr 115 poz. 1037), w związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491 ze zm.) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 861 ze zm.), zarządzam co następuje:
§1
Wprowadzam Procedurę świadczenia usług przez pływalnię Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku w związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w brzmieniu załącznika do niniejszego Zarządzenia.
§2
Procedura świadczenia usług przez pływalnię Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku w związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 określa zasady realizacji usług przez DPS z siedzibą w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203 w warunkach epidemii COVID-19.
§3
Zobowiązuję Kierownika Działu Obsługi Pływalni do zapoznania z treścią Zarządzenia wszystkich podległych pracowników, podopiecznych oraz osoby korzystające z pływalni.
§4
Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierzam Kierownikowi Działu Obsługi Pływalni.
§5
Traci moc Zarządzenie Nr 33/21 Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203 z dnia 30 listopada 2021 r. w sprawie wprowadzenia procedury świadczenia usług przez pływalnię Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku w związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2.
§6
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 grudnia 2021 r.
Dyrektor
(podpis nieczytelny)
dr Wojciech Jocz
Załącznik do Zarządzenia Nr 35/21 Dyrektora Domu Pomocy Społecznej
w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203 z dnia 14 grudnia 2021 r.
Procedura świadczenia usług przez pływalnię Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku w związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2
I. Zasady ogólne
W celu minimalizacji wystąpienia bądź rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 przy realizacji usług dla osób korzystających z basenu:
- Zamieszcza się informację przy wejściu do obiektu w czytelnej formie o zakazie korzystania z pływalni osób z objawami jakiejkolwiek ostrej infekcji, przede wszystkim dróg oddechowych.
- Wprowadza się ograniczenia odnośnie dystansu między klientami. Należy zaznaczyć 1,5 m odległości na podłodze przed kasą. Bezpośrednio przed kasą może znajdować się tylko jedna osoba. Niezbędna informacja zostanie zamieszczona przy wejściu do obiektu oraz przy okienku kasowym.
- Przeprowadza się dezynfekcję bransoletek i kluczy (do szafek) po każdym użytkowniku.
- Zamieszcza się informację o konieczności mycia i dezynfekcji rąk po kontakcie z często dotykanymi elementami wyposażenia (klamki, uchwyty szafek, włączniki oświetlenia, krany itp.).
- Przeprowadza się dezynfekcję szafek po każdym użytkowniku.
- Wprowadza się monitorowanie stanu zdrowia pracowników poprzez codzienne mierzenie temperatury ciała oraz bezwzględnie nie dopuszcza się do pracy pracowników wykazujących objawy przeziębienia, grypy lub temperatury powyżej 38°C.
- Zaleca się przestrzeganie zasad higieny osobistej przez pracowników, z wykorzystaniem środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej przed i po kontakcie z klientami, po kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem oraz po usunięciu środków ochrony osobistej.
- Zapewnia się pracownikom środki czystości (mydło, ręczniki papierowe) oraz środki do dezynfekcji rąk (płyny dezynfekujące na bazie alkoholu, min. 60%).
- W przypadku osób pracujących w bezpośrednim kontakcie z użytkownikami zapewnia się środki ochrony osobistej, takie jak przyłbice, maseczki, rękawiczki jednorazowe. Wprowadza się ograniczenia odnośnie dystansu między klientami oczekującymi w kolejce do szatni a personelem poprzez zamontowanie przesłony ze szkła lub przeźroczystego tworzywa sztucznego.
- Zobowiązuje się do świadczenia usług z uwzględnieniem zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz bezwzględnego przestrzegania reżimu sanitarno-epidemiologicznego
w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
II. Organizacja pracy na pływalni
- Ogranicza się nadmierne zagęszczenie osób odwiedzających obiekt. Ogólna liczba osób jednoczasowo korzystających z obiektu nie może przekraczać 30% maksymalnego obłożenia – czyli nie więcej niż 17 osób (średnio 2 osoby na torze i 5 osób na brodziku) na jednostkę czasową – 45 min. Informacja o maksymalnej liczbie użytkowników zostanie umieszczona w widocznym miejscu przy wejściu do obiektu. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
- Zachowuje się niezbędny dystans 1,5-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce oraz w otoczeniu pływalni, tj.: szatni, przebieralni, toalet, natrysków – poprzez zastosowanie widocznych wskazówek (np. naklejki na podłodze lub stojące znaki).
- Ogranicza się kontakt pomiędzy grupą osób wchodzących i wychodzących z hali basenowej poprzez ustalenie kolejności poruszania się i wyznaczonego kierunku. Pierwszeństwo mają osoby opuszczające natryski i kierujące się na halę basenową wzdłuż strzałek koloru zielonego. Osoby opuszczające halę basenową udają się do szatni kierując się wzdłuż strzałek koloru pomarańczowego.
- Wprowadza się obowiązkową dezynfekcję rąk przez użytkowników przy wejściu na teren obiektu.
- Wyposaża się obiekt w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk przy wejściu, w przebieralniach, przy umywalce w toaletach oraz w pomieszczeniach z natryskami.
- Przestrzega się zasad higieny użytkowników na pływalniach – obowiązkowa i staranna kąpiel oraz umycie całego ciała pod natryskiem przed wejściem do hali basenowej. Przestrzeganie ścisłego rozdziału strefy obutej i bosej, przejście do hali basenowej po dezynfekcji stóp w wyznaczonych miejscach.
- Zarządza się obowiązkowe noszenie osłon ust i nosa przez użytkowników z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie – osłona ust i nosa powinna być zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni, z której należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć osłonę ust i nosa w pomieszczeniu przebieralni.
- Ogranicza się pobyt w obiekcie do czasu kąpieli w basenie i przebrania się.
- W poczekalni na dolnym holu wydziela się miejsca do siedzenia.
- Zostaje wyłączona z użytkowania widownia.
- Umieszcza się w toaletach instrukcję dotyczącą: mycia rąk, dezynfekcji rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i zakładania maseczki.
III. Higiena i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni:
- Przeprowadza się dezynfekcję sprzętów i elementów wyposażenia, takich jak klamki, drzwi, uchwyty, szafek, półki, ławki, włączniki światła, kurki baterii, poręcze, schody, powierzchnie sanitarne i wokół basenów, deski pływackie przed otwarciem obiektu, powtarza się wielokrotnie w ciągu dnia, po każdej grupie korzystającej oraz po zamknięciu obiektu. Dodatkowo prowadzenie monitoringu codziennych prac porządkowych.
- Zakazuje się dezynfekcji natryskowej większych powierzchni przy użyciu alkoholowych środków dezynfekcyjnych, ponieważ istnieje ryzyko podwyższenia stężenia par w powietrzu i przekroczenia granicy wybuchowości.
- Przy przeprowadzaniu dezynfekcji należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji; czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczenia, przedmiotów, tak, aby klienci nie byli narażeni na wdychanie szkodliwych oparów.
IV. Postępowanie w sytuacji podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2
- W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby takich jak wysoka temperatura, uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, osoba nie powinna zostać wpuszczona na teren obiektu. Poinstruowanie jej o jak najszybszym zgłoszeniu się do najbliższego oddziału zakaźnego celem konsultacji z lekarzem, poprzez udanie się tam transportem własnym lub powiadomienie 999 albo 112.
- Zaistniały incydent zgłasza się dyrekcji Domu Pomocy Społecznej, kierownictwu obiektu, co umożliwi obsłudze ustalenie obszaru, w którym poruszała się i przebywała osoba, przeprowadzenie rutynowego sprzątania oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty, itp.).
- Należy ustalić listę pracowników oraz użytkowników, o ile to możliwe, obecnych w tym samym czasie w obiekcie, którzy mieli kontakt z zakażonym i przekazanie zalecenia stosowania się do wytycznych miejscowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Należy poinstruować pracowników obiektu, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni wirusem SARS-CoV-2.
- W przypadku wystąpienia u pracownika wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy, niepokojących objawów sugerujących zakażenie wirusem SARS-CoV-2, należy niezwłocznie odsunąć pracownika od pracy i odesłać transportem indywidualnym (własnym lub sanitarnym) do domu lub w przypadku gdy jest to niemożliwe, pracownik powinien oczekiwać na transport w wyznaczonym pomieszczeniu (łazienka dla personelu na dolnym holu), w którym jest możliwe czasowe odizolowanie od innych osób.
- W przypadku występowania u pracownika objawów wskazujących na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wstrzymuje się przyjmowanie użytkowników. Powiadamia się właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Ustala się obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, przeprowadza się rutynowe sprzątanie oraz dezynfekcję powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty, itp.).
- Bezwzględnie przestrzega się procedur i zaleceń wydanych przez odpowiednie służby i organy państwa (MZ, GIS, PWIS, PPIS).
V. Postanowienia końcowe
W zakresie uregulowanym niniejszą Procedurą w okresie stanu epidemii nie stosuje – pozostających z nią w sprzeczności – przepisów Regulaminu pływalni przy Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku nadanym zarządzeniem Nr 23/19 z dnia 30 sierpnia 2019 r. Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203.
Dyrektor
(podpis nieczytelny)
dr Wojciech Jocz