ZARZĄDZENIE Nr 30 / 21
Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203
z dnia 10 listopada 2021 r.
w sprawie wprowadzenia Procedury świadczenia usług przez Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203 w warunkach pandemii Covid-19
Na podstawie § 4 ust. 5 Statutu Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, przy ul. Baranowickiej 203, nadanego uchwałą Nr XXVII/311/08 Rady Miejskiej Białegostoku z dnia 21 kwietnia 2008 r. w sprawie nadania statutu Domowi Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203 (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2008, Nr 114, poz. 1182), art. 11h ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 z późn. zm.), wytycznych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pt.: „Zaktualizowane rekomendacje i instrukcje dla domów pomocy społecznej dotyczące postępowania związanego z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2” przesłanych 9 października 2020r. przez Podlaski Urząd Wojewódzki, zaleceń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przesłanych 5 marca 2021 r. przez Podlaski Urząd Wojewódzki, wytycznych pn.: „Zaktualizowane rekomendacje MRiPS, MZ i GIS dla domów pomocy społecznej i placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku w związku ze szczepieniami mieszkańców i pracowników tych placówek przeciwko COVID-19” z dnia 5 października 2021 r., zarządzam co następuje:
§1
Wprowadzam Procedurę świadczenia usług przez Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203 w warunkach pandemii Covid-19, zwaną dalej w treści zarządzenia „Procedurą”, stanowiącą Załącznik do niniejszego Zarządzenia.
§2
Zobowiązuję kierowników komórek organizacyjnych Domu do zapoznania podległych pracowników z postanowieniami zawartymi w Procedurze oraz wdrożenia ich w życie.
§3
Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierzam: Zastępcom Dyrektora, Głównemu Księgowemu, Kierownikowi Działu dla Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie i Działu dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie, Kierownikowi Działu dla Przewlekle Psychicznie Chorych – Filii w Bobrowej, Kierownikowi Działu Kadr, Kierownikowi Działu Gospodarczego i Obsługi, Kierownikowi Zespołu Terapeutycznego, Kierownikowi Zespołu Pracowników Socjalnych.
§4
Traci moc zarządzenie Nr 7/21 Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203 z dnia 15 marca 2021 r. w sprawie zasad postępowania mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród mieszkańców i pracowników Domu.
§5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załącznik do Zarządzenia Nr 30/21
Dyrektora Domu Pomocy Społecznej
w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203
z dnia 10 listopada 2021 r.
Procedura świadczenia usług przez Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203 w warunkach pandemii Covid-19
§1
Ustalam możliwość wejścia na teren DPS wyłącznie osób niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203, zwanego dalej „Domem” oraz osób odwiedzających mieszkańców niewykazujących objawów infekcji dróg oddechowych ani podwyższonego ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
§2
Ustalam obowiązek ewidencji wszystkich osób wchodzących na teren Domu, którzy nie są pracownikami DPS, pomiaru im temperatury ciała, wypełnienia przez nich wywiadu epidemiologicznego oraz wprowadzam zakaz wejścia w przypadku wykazania temperatury ciała powyżej 38°C lub wystąpienia jednego z czynników podwyższonego ryzyka zakażenia się wirusem SARS-CoV-2.
§3
Kierownicy komórek organizacyjnych zobowiązani są do zorganizowania pomiaru temperatury ciała wchodzącym na teren Domu pracownikom oraz ustalam zakaz wejścia w przypadku wykazania temperatury ciała powyżej 38°C.
§4
Pracownicy Domu zobowiązani są do niezwłocznego powiadomienia o wystąpieniu podwyższonego ryzyka zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 swojego przełożonego, który nie dopuszcza takiej osoby do wykonywania czynności służbowych.
§5
Pracownicy Domu zobowiązani są do używania maseczek zasłaniających nos i usta, dezynfekcji rąk oraz przestrzegania reżimu sanitarno-epidemiologicznego, a w sytuacjach podwyższonego ryzyka do używania odpowiednich środków ochrony indywidualnej, takich jak: kombinezony, fartuchy, rękawice, maski FFP2, przyłbice, gogle, ochraniacze na obuwie itp.
§6
Ustalam obowiązek ograniczenia wzajemnych kontaktów pomiędzy mieszkańcami i pracownikami różnych zespołów mieszkalnych i komórek organizacyjnych, a w sytuacjach niezbędnych do zachowania odległości nie mniejszej niż 1,5 m oraz używania maseczek.
§7
W niniejszej procedurze przyjmuje się następujące znaczenia poniższych określeń:
- przez osobę zaszczepioną przeciw Covid-19 rozumie się osobę, która otrzymała pełny cykl szczepienia i upłynęło co najmniej 14 i nie więcej niż 365 dni od podania ostatniej dawki i której wystawiono Unijny Certyfikat COVID z tytułu zaszczepienia szczepionką,
- przez osobę, która przebyła zakażenie SARS-CoV-2 rozumie się osobę, u której minęło od 11 do 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu potwierdzającego zakażenie i która posiada Unijny Certyfikat COVID z tytułu przejścia choroby,
- przez osobę posiadającą negatywny wynik testu PCR lub antygenowego rozumie się osobę, która wykonała test nie wcześniej niż 48 godzin przez dniem odwiedzin i posiada dokument to potwierdzający.
§8
Ustalam możliwość rozszerzenia zakresu aktywności mieszkańców, którzy są zaszczepieni przeciw Covid-19 lub przebyły zakażenie SARS-CoV-2. Mogą oni wspólnie z zaszczepionymi mieszkańcami innych zespołów mieszkalnych uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych, sportowo-rekreacyjnych, kulturalno-rozrywkowych i nabożeństwach religijnych odbywających się na terenie Domu. Mieszkańcy niezaszczepieni zobowiązani są podporządkować się ograniczeniom ustalonym przez personel Domu.
§9
Mieszkańcy, którzy są zaszczepieni przeciw Covid-19 lub przebyli zakażenie SARS-CoV-2 mogą opuszczać teren DPS w celu zrobienia sobie zakupów, świadczenia pracy, uczestniczenia w zajęciach szkolnych lub terapeutycznych itp. Mogą również wyjeżdżać na pobyty do domów rodzinnych, na turnusy rehabilitacyjne, wypoczynkowe itp. Mieszkańcy, którzy nie są zaszczepieni przeciw Covid-19 i nie przebyli zakażenie SARS-CoV-2 mogą również w uzasadnionych sytuacjach opuszczać teren DPS, ale po powrocie z takiego pobytu zobowiązani są do odbycia 10-dniowej kwarantanny, która w sytuacjach wyjątkowych może być skrócona po uzgodnieniu tego z Dyrektorem Domu.
§10
Wszyscy mieszkańcy, bez względu na fakt zaszczepienia lub przebycia zakażenia SARS-CoV-2, podczas przebywania poza terenem DPS zobowiązani są do zachowania reżimu sanitarnego (Załącznik nr 1).
§11
Istnieje możliwość odwiedzania mieszkańców, którzy są zaszczepieni przeciw Covid-19 lub przebyli zakażenie SARS-CoV-2 przez członków rodzin i znajomych, którzy są również zaszczepieni przeciw Covid-19 lub przebyli zakażenie SARS-CoV-2 lub posiadają negatywnego wynik testu diagnostycznego w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przy zachowaniu podstawowych zasad reżimu sanitarnego (Załącznik nr 2).
§12
Istnieje możliwość odwiedzania mieszkańców, którzy są zaszczepieni przeciw Covid-19 lub przebyli zakażenie SARS-CoV-2 przez członków rodzin i znajomych, którzy nie są zaszczepieni przeciw Covid-19 i nie przebyli zakażenia SARS-CoV-2 i nie posiadają negatywnego wynik testu diagnostycznego w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego (Załącznik nr 3).
§13
Istnieje możliwość odwiedzania mieszkańców, którzy nie są zaszczepieni przeciw Covid-19 i nie przebyli zakażenie SARS-CoV-2 przez członków rodzin i znajomych, którzy są zaszczepieni przeciw Covid-19 lub przebyły zakażenie SARS-CoV-2 lub posiadają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego (Załącznik nr 3).
§14
Odwiedziny mieszkańca, który nie jest zaszczepiony i nie przebył zakażenia SARS-CoV-2, możliwe są tylko w uzasadnionych sytuacjach przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego (Załącznik nr 3) i po uzyskaniu zgody Dyrektora Domu.
§15
Spotkania mieszkańców z członkami rodzin i znajomymi mogą odbywać się wyłącznie w pokojach odwiedzin lub na podwórku po wcześniejszym ustaleniu miejsca i terminu z Kierownikiem Zespołu Terapeutycznego. Osoby odwiedzające nie mogą kontaktować się z innymi mieszkańcami Domu. W pokoju odwiedzin może przebywać tylko jeden mieszkaniec i maksymalnie dwie osoby odwiedzające go.
§16
Zobowiązuję personel zespołów/działów mieszkalnych do udzielania pomocy mieszkańcom Domu w utrzymywaniu kontaktów z rodziną i znajomymi z wykorzystaniem telefonu i innych dostępnych urządzeń teleinformatycznych.
§17
Zobowiązuję pracowników Domu, aby w przypadku wystąpienia u mieszkańców lub pracowników objawów mogących wskazywać na infekcję dróg oddechowych, aby doprowadzili do odizolowania takich osób od innych przebywających na terenie placówki oraz niezwłocznego zawiadomienia o tym lekarza POZ i Dyrektora Domu.
Załącznik nr 1
do Procedury świadczenia usług przez Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203 w warunkach pandemii Covid-19
Zasady reżimu sanitarnego do stosowania przez mieszkańca poza terenem placówki
Podczas przebywania mieszkańca poza terenem placówki powinno się bezwzględnie przestrzegać następujących zasad:
- W miejscach publicznych zachowywać dystans społeczny wynoszący min. 1,5 m od innych osób, unikać zbiorowisk oraz miejsc zatłoczonych, nie witać się poprzez podanie ręki, pocałunki, przytulanie (wirus przenosi się drogą kropelkową, ale także przez kontakt ze skażoną powierzchnią).
- Unikać wszelkich wizyt i kontaktów z innymi osobami, które nie są niezbędne, w szczególności dużych spotkań rodzinnych i towarzyskich.
- Będąc w otoczeniu innych osób zasłaniać usta i nos maseczką, najlepiej z filtrem lub stosować podwójną maseczkę (wirus przenosi się drogą kropelkową podczas np. mówienia, kichania, kaszlu). Kaszląc lub kichając zasłaniać usta i nos chusteczką lub zgięciem łokciowym.
- Często myć ręce wodą z mydłem (min. 30 sek.) lub dezynfekować je wcierając ok. 3 ml preparatu do dezynfekcji rąk (1 doza) aż do całkowitego wyschnięcia (istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na ręce lub przez dotyk z innymi osobami, np. poprzez podanie ręki).
- Regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których się przebywa (w niewietrzonych pomieszczeniach stężenie wirusa utrzymuje się).
Załącznik nr 2
do Procedury świadczenia usług przez Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203 w warunkach pandemii Covid-19
Podstawowe zasady reżimu sanitarnego, które powinny być bezwzględnie przestrzegane podczas odwiedzin mieszkańców placówek
- Osoba odwiedzająca nie może mieć objawów infekcji (w tym m.in. kataru, kaszlu, gorączki, bólu gardła).
- Osoba odwiedzająca zobowiązana jest do dokładnego (min. 30 sek.) umycie rąk wodą z mydłem niezwłocznie po wejściu do obiektu.
- Podczas wizyty konieczne jest stosowanie maseczki zasłaniającej usta i nos.
- Wykonywanie czynności pielęgnacyjnych przy mieszkańcu placówki przez osobę odwiedzającą możliwe jest po uprzednim (bezpośrednio przed kontaktem) dokładnym umyciu lub zdezynfekowaniu przez nią rąk.
- Podczas wizyty należy unikać gromadzenia się w jednym miejscu oraz bardzo bliskiego kontaktu z mieszkańcem, jak przytulanie, uściski, pocałunki.
- Pacjenta może odwiedzać jednoczasowo 1 osoba, a w szczególnych sytuacjach 2 osoby.
- Niezbędna jest rejestracja osób odwiedzających (imię, nazwisko, data wizyty, kontakt, dane odwiedzanego mieszkańca).
- Personel placówki odpowiedzialny jest za wietrzenie pomieszczenia, w którym odbywają się odwiedziny – przed i po wizycie oraz używanie lampy UV-C w jej trakcie.
Załącznik nr 3
do Procedury świadczenia usług przez Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203 w warunkach pandemii Covid-19
Zasady wzmożonego reżimu sanitarnego, które powinny być bezwzględnie przestrzegane podczas odwiedzin mieszkańców placówek
- Osoba odwiedzająca nie może mieć objawów infekcji (w tym m.in. kataru, kaszlu, gorączki, bólu gardła).
- Osoba odwiedzająca zobowiązana jest do dokładnego (min. 30 sek.) umycia rąk wodą z mydłem, niezwłocznie po wejściu do obiektu.
- Podczas wizyty konieczne jest stosowanie maseczki zasłaniającej usta i nos.
- Preferowana forma odwiedzin są spotkania na zewnątrz budynku (ogród, park, altana).
- W czasie spotkania w pokoju odwiedzin mieszkaniec i osoba odwiedzająca oddzieleni są płytą pleksi
- W czasie wizyty zalecane jest zachowanie dystansu min. 1,5 m od odwiedzanego mieszkańca i innych osób przebywających w placówce.
- Odwiedzjący może mieć kontakt tylko z osobą odwiedzaną i zaszczepionym personelem placówki wskazanym do organizacji odwiedzin.
- Mieszkańca może odwiedzać jednocześnie maksymalnie 1 osoba.
- Niezbędna jest rejestracja osób odwiedzających (imię, nazwisko, data wizyty, kontakt, dane odwiedzanego mieszkańca).
- Personel placówki odpowiedzialny jest za wietrzenie pomieszczenia, w którym odbywają się odwiedziny – przed i po wizycie oraz używanie lampy UV-C w jej trakcie.