ZARZĄDZENIE Nr 23/19
Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, ul. Baranowicka 203
z dnia 30 sierpnia 2019 r.
w sprawie ustalenia Regulaminu Pływalni przy Domu Pomocy Społecznej
w Białymstoku, ul. Baranowicka 203
Na podstawie pkt 9 Załącznika do uchwały Nr XI/99/07 Rady Miejskiej Białegostoku z dnia 20 kwietnia 2007r. w sprawie zasad i trybu korzystania z pływalni, znajdującej się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, ul. Baranowicka 203, dla osób nie będących mieszkańcami Domu oraz upoważnienia Prezydenta Miasta Białegostoku do ustalania opłat za korzystanie z pływalni Domu (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2007r. Nr 115 poz. 1037), zarządzam co następuje:
§1
Ustala się Regulamin Pływalni przy Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, ul. Baranowicka 203, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§2
Zarządzenie podaje się do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie informacji na stronie internetowej Domu i tablicy ogłoszeń pływalni.
§3
Wykonanie Zarządzenia powierzam kierownikowi Działu Obsługi Pływalni.
§4
Traci moc zarządzenie wewnętrzne Nr 33/18 Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, ul. Baranowicka 203 z dnia 24 sierpnia 2018 r. w sprawie ustalenia Regulaminu Pływalni przy Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, ul. Baranowicka 203.
§5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2019 r.
Załącznik do Zarządzenia Nr 23/19
z dnia 30 sierpnia 2019 r.
REGULAMIN PŁYWALNI PRZY DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W BIAŁYMSTOKU
- Pływalnia jest obiektem Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku.
- Uznaje się, że każda osoba – przed zakupieniem usługi zawartej w cenniku pływalni – zapoznała się z postanowieniami niniejszego regulaminu i zobowiązała się do bezwzględnego jego przestrzegania.
- Pływalnia jest czynna codziennie w godzinach:
- poniedziałki, środy i piątki od 7.00 do 21.45,
- wtorki, czwartki, soboty i niedziele od 6.15 do 21.45.
- świątecznych dni wolnych określonych odrębnym zarządzeniem Dyrektora DPS-u,
- dni w których są organizowane imprezy sportowe lub rekreacyjne,
- okresu przerwy technologicznej oraz dni wystąpienia ewentualnych awarii.
- Ustala się następujące strefy w obiekcie:
- strefa holu głównego (z kasą i szatnią główną),
- strefa sucha (schody, hol na I piętrze),
- strefa mokra (przebieralnie, natryski i hala basenowa z nieckami: sportową i rekreacyjną).
- Wejścia na halę basenową odbywają się o konkretnej godzinie wg określonego harmonogramu który jest dostępny w kasie pływalni oraz na stronie internetowej Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku.
- Ogólna liczba osób pływających w nieckach basenowych nie powinna przekraczać 57 osób (w tym maksymalnie 7 osób na torze) na jednostkę czasową – 45 minut. W przypadku organizacji zawodów i imprez liczba ta może ulec zmianie.
- Na pływalnię nie mają wstępu osoby:
- których stan wskazuje na spożycie alkoholu lub innych środków psychoaktywnych,
- z zewnętrznymi oznakami uszkodzeń skóry,
- których zachowanie może stanowić zagrożenie dla otoczenia,
- z oznakami chorób stwarzających niebezpieczeństwo utonięcia,
- których stan higieniczny odbiega od ogólnie przyjętych norm.
- Osoby o niestabilnym stanie zdrowia (schorzenia serca, zaburzenia krążenia, równowagi itp.) korzystają z pływalni ze szczególną ostrożnością – po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, na własną odpowiedzialność.
- Wstęp na halę basenową dozwolony jest osobom pływającym, posiadającym ważny bilet, karnet lub kartę sportu.
- Na hali basenowej mogą przebywać osoby:
- umiejące pływać (umiejętność pływania potwierdza ratownik),
- uczące się pływać lub trenujące pod nadzorem osoby prowadzącej zajęcia posiadającej odpowiednie uprawnienia (instruktora),
- niepełnosprawne wymagające bezpośredniej opieki oraz osoby ze skłonnościami do ataków skurczów mięśni lub utraty przytomności uwarunkowanej schorzeniami układu krążenia – tylko z pełnoletnim opiekunem, rehabilitantem, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, na własną odpowiedzialność.
- dzieci do lat 7 wyłącznie pod stałą opieką rodziców lub osób pełnoletnich (stały kontakt z dzieckiem na wyciągnięcie ręki) oraz nieumiejące pływać (dzieci w wieku szkolnym za okazaniem ważnej legitymacji). Jedna osoba może mieć pod opieką maksymalnie dwoje dzieci do lat 7.
- Korzystanie z niecek basenowych może odbywać się tylko w obecności ratownika, zajęcia nauk pływania i grup szkolnych dodatkowo w obecności osoby prowadzącej (instruktora) i opiekuna grupy.
- Za bezpieczeństwo osób indywidualnie kąpiących się i stosujących się do regulaminu odpowiedzialność ponoszą ratownicy pełniący dyżur, natomiast za zachowanie i bezpieczeństwo dzieci kąpiących się z rodzicami (opiekunami) odpowiedzialność ponoszą ich rodzice (opiekunowie).
- Za bezpieczeństwo grup ćwiczących w basenie odpowiedzialność ponosi osoba prowadząca zajęcia (instruktor).
- W pomieszczeniach pływalni za porządek, właściwe zachowanie i bezpieczeństwo odpowiedzialny jest opiekun. Ma on obowiązek przebywania z grupą od chwili wejścia na teren pływalni do momentu jej opuszczenia przez ostatniego uczestnika zajęć.
- Ratownicy ubrani są w czerwone stroje z napisem „Ratownik”.
- W niecce sportowej obowiązuje ruch prawostronny wzdłuż torów basenu.
- Rodzice i opiekunowie mogą przebywać na hali basenowej na zajęciach otwartych wyłącznie w wyznaczonych dniach i godzinach, zgodnie z określonym harmonogramem, który jest dostępny na tablicy ogłoszeń.
- Każda osoba udająca się do strefy suchej ma obowiązek zmiany obuwia zewnętrznego na obuwie basenowe i pozostawienie odzieży wierzchniej w szatni w holu głównym.
- Przed wejściem do strefy mokrej (przebieralnie i natryski) obowiązuje noszenie obuwia basenowego (dopuszczalne jest chodzenie boso na własną odpowiedzialność).
- Każdą osobę pływającą przed wejściem na halę basenową obowiązuje staranne umycie się pod natryskiem (także każdorazowo po skorzystaniu z WC) oraz dezynfekcja stóp.
- Na halę basenową wchodzi się boso w stroju kąpielowym ściśle przylegającym do ciała i czepku, dzieci do lat dwóch – dodatkowo w pieluchomajtkach wodoodpornych. Ubrania, torby, plecaki należy pozostawić w szafkach. Obuwie basenowe i ręczniki pozostawia się w wyznaczonych miejscach w pomieszczeniu z natryskami.
- Osoby pływające upoważnione są do korzystania z szatni na 10 minut przed rozpoczęciem pływania. Po pływaniu szatnia powinna być niezwłocznie opuszczona.
- Osoby niepełnosprawne wymagające bezpośredniej opieki zobowiązane są do przebywania na obiekcie wyłącznie z opiekunem. Dopuszcza się używania przez nie własnych wózków.
- Osoby prowadzące zajęcia (instruktorzy) powinny wykonywać swoją pracę w strojach sportowych (w kolorze innym niż czerwony) i w obuwiu używanym wyłącznie na pływalni lub boso.
- Grupa pływająca nie może liczyć więcej niż 15 osób na jedną osobę prowadzącą zajęcia.
- Osoba prowadząca zajęcia (instruktor) przed rozpoczęciem zajęć i po ich zakończeniu ma obowiązek przeprowadzenia zbiórki oraz zgłoszenia przybycia i wyjścia grupy ratownikowi. Zobowiązany jest on do wpisania się do dziennika pracy instruktorów. Zabrania się załatwiania wszelkich spraw z rodzicami/opiekunami dzieci na hali basenowej.
- Grupa bez osoby prowadzącej (instruktora) i opiekuna nie będzie wpuszczana na pływalnię.
- Grupy lub osoby mające uprawnienia do korzystania z pływalni nie mogą odstępować swoich uprawnień innym osobom.
- Na pływalni obowiązuje zachowanie porządku, czystości, spokoju oraz bezwzględnego podporządkowania się decyzjom osoby prowadzącego zajęcia (instruktora) i ratownika.
- Osobom pływającym nie wolno powodować sytuacji zagrażających bezpieczeństwu osób tam przebywającym a w szczególności:
- wchodzić do wody wbrew zakazowi ratowników, przy braku dyżuru służby ratowniczej oraz w czasie prowadzenia akcji ratowniczej,
- biegać wokół niecek basenowych, w przebieralniach i pod natryskami,
- skakać do wody, popychać i wrzucać inne osoby do wody oraz zanurzać je pod wodę,
- pływać w poprzek torów pływackich, siadać na linach torowych,
- nurkować oraz wykonywać ćwiczenia bezdechowe,
- palić papierosy, pić napoje alkoholowe oraz jeść na terenie hali basenowej, przebieralni, holu na I piętrze,
- niszczyć urządzeń i sprzętu oraz zanieczyszczać teren pływalni,
- wprowadzać lub wnosić wszelkiego rodzaju zwierząt.
- W czasie zawodów organizator obowiązany jest przestrzegać przepisów regulaminu oraz jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich uczestników.
- Kierownictwo pływalni może kontrolować wszystkie zajęcia, w razie stwierdzenia uchybień – zakazać dalszego korzystania z pływalni.
- Osobom pływającym zabrania się:
- używania sprzętu z elementami szklanymi (okularów, masek, szkieł kontaktowych oraz szamponów, mydeł i innych kosmetyków w opakowaniach szklanych),
- korzystania z kosmetyków do ciała (kremy, balsamy) bezpośrednio przed wejściem do basenu,
- wnoszenia na halę basenową ubrań, toreb, saszetek, plecaków, telefonów komórkowych, sprzętu muzycznego i grającego, puszek oraz ostrych i niebezpiecznych narzędzi,
- korzystania z własnego sprzętu sportowego i asekuracyjnego bez zgody dyżurującego ratownika,
- wnoszenia i używania własnego sprzętu nurkowego bez zgody kierownictwa – prócz sprzętu ABC,
- żucia gumy podczas pobytu na hali basenowej, plucia na podłogę oraz do wody basenowej, załatwiania potrzeb fizjologicznych do wody basenowej.
- Za przedmioty wartościowe pozostawione w szatni i przebieralni, a nie oddane na przechowanie opiekunowi lub do depozytu, kierownictwo i obsługa pływalni nie ponosi odpowiedzialności. Zaginięcie lub znalezienie przedmiotów należy natychmiast zgłosić obsłudze pływalni.
- Ustala się następującą sygnalizację dźwiękową:
- jeden gwizdek krótki – przekroczenie regulaminu,
- dwa gwizdki krótkie – zakończenie kąpieli,
- jeden gwizdek długi – alarm.
- Zabrania się w obiekcie wykonywania filmów i zdjęć bez zgody kierownictwa pływalni.
- Wszystkie skaleczenia i urazy oraz nieprawidłowości należy niezwłocznie zgłosić dyżurującemu ratownikowi lub obsłudze pływalni.
- Nadzór nad przestrzeganiem niniejszego regulaminu na hali basenowej sprawują ratownicy pełniący dyżur a w pozostałych pomieszczeniach obiektu – pracownicy obsługi pływalni.
- Osoby niszczące sprzęt lub urządzenia pływalni ponoszą odpowiedzialność materialną za wyrządzone szkody. Za osoby niepełnoletnie odpowiedzialność materialną ponoszą ich rodzice (opiekunowie).
- Obiekt pływalni jest monitorowany (nie dotyczy to: przebieralni i natrysków).
- Pływalnia nie odpowiada za wypadki i zdarzenia wynikłe z nieprzestrzegania niniejszego regulaminu.
- Skargi i wnioski można zgłaszać kierownikowi pływalni lub jego zastępcy, a przypadku ich nieobecności w kasie obiektu lub pracownikom obsługi.
z wyjątkiem:
niecka sportowa:
niecka sportowa i rekreacyjna:
niecka rekreacyjna:
Na sygnał ratownika „alarm” wszyscy pływający muszą natychmiast wyjść z wody i opuścić halę basenową.
Załączniki: